Grossmith
سهیل صمدی

Grossmith

 

 

گروسمیث لاین عطرسازی لوکس و فاخری است که ریشه در تاریخ عطرسازی انگلستان دارد. عطرساز اختصاصی دربارهای اروپا و امپراطوری های بزرگ که چندین دهه فراز و نشیب و سال ها انزوا را تجربه کرده است. در سال های آغازین قرن بیست و یکم، به همت نوادگان بنیانگذار برند این نام بار دیگر به سطح اول عطرسازی هنری بازگشته است تا مسیر ارائه روایحی نفیس و گرانبها را ادامه دهد.

 

آغاز فعالیت ها

Grossmith یکی از خانه های عطرسازی باسابقه و معتبر جهان عطر است که آغاز فعالیت های آن به سال 1835 و شهر لندن باز می گردد. بنیانگذار این خانه، John Grossmith است که با هدف تهیه عصاره ها و روغن های معطر، فعالیت های این برند را آغاز نمود. اسانس ها و ابسولوت های مرغوبی که گروسمیث از گل ها، گیاهان معطر، صمغ ها و چوب های گرانبها، با روش های محرمانه و خاص خود تهیه می کرد؛ تمایز و برتری این نام تازه وارد را رقم می زد.

ورود به عطرسازی

فرزند گروسمیث با نام John Lipscomb، با استفاده از همین عصاره های گرانقیمت و منحصربفرد، کار ساخت عطرهای این برند را آغز کرد و در سال 1888 نخستین عطر گروسمیث را با عنوان Hasu-no-Hana معرفی کرد.  رایحه جادویی و پالوده این عطر، گروسمیث را از همان روزهای نخست ورود به عرصه عطرسازی به نامی ویژه و محبوب تبدیل نمود. به نحوی که سفارشات متعددی برای این عطر و روایح دیگر از سوی دربارها و خانواده های سلطنتی مختلف بسوی گروسمیث سرازیر شد. Phul – Nana محصول 1891 و Shem - el- Nessim محصول 1903، از دیگر شاهکارهای جاودانه و ستودنی گروسمیث هستند که در سال های طلایی حضور در عطرسازی معرفی کرده است. سه عطر منحصربفردی که به نوعی شناسنامه و هویت این خانه در عطرساازی بحساب می آیند.

 

دوران رکود و احیاء دوباره خانه

چنانچه اشاره شد؛ گروسمیث از عطرسازان سلطنتی قرن نوزدهم به شمار می رود که حکم ها و نشان های متعددی از سوی دربار امپراطوری های مختلف نظیر بریتانیا، اسپانیا و یونان دریافت کرده است. با اینحال، محدودیت های تجاری اعمال شده در دوران جنگ جهانی دوم، موجب محدود شدن فعالیت های این خانه باسابقه و افول آن در سال های پایانی قرن بیستم شد. دوران رکود و خاموشی گروسمیث در سال های آغازین دهه 2000 توسط یکی از نوادگان این خانواده با نام Simon Brooke به اتمام می رسد. بروک با مطالعه اسناد و مدارکی که از اعتبار و درخشش گروسمیث در عطرسازی حکایت دارند؛ تصمیم به جمع آوری و احیای فرمول ها و آثار موفق این خانه گرفت. او به همراه همسر خود، Amanda، پس از طی کردن دوره های مقدماتی عطرسازی، کار جمع آوری فرمول عطرهای بزرگی چون Hasu-no-Hana و Phul – Nana را دنبال کرده و با حمایت و همکاری عطرساز پر آوازه، روژا داو،  کار ساخت و احیای عطرهای گروسمیث را از سال 2007 آغاز نمودند.

در ادامه مسیر، و به منظور ارائه آثار گروسمیث در مقیاسی وسیع، بروک فرمول های جمع آوری شده را در اختیار کمپانی بزرگ رابرتت قرار داد تا با همکاری عطرسازان صاحب سبک این کمپانی و نیز استفاده از عصاره هایی مرغوب و نفیس، گروسمیث بار دیگر به روزهای اوج و بزرگی خود بازگردد.

مجموعه آثار

 در حال حاضر، علاوه بر آثار مطرح و کلاسیک این خانه همچون Hasu-no-Hana، Phul – Nana و Shem - el- Nessim که در قالب مجموعه ای تحت عنوان Classic Collection ارائه می شوند؛ گروسمیث روایح نفیس و گرانقیمت خود را در قالب دو مجموعه دیگر تحت عنوان Royal Collection و Black Label ارائه کرده است. بالغ بر 10 عطر که در همکاری با عطرسازان گزیده کاری همچون Trevor Nicholl، Jean-Marie Santantoni، Richard Melchio و Mélanie Carestia خلق شده اند؛ ماحصل فعالیت های خانه گروسمیث در دوران حیات تازه آن است.

 

مطلب قبلی چرا باید عطر بزنیم؟
مطلب بعدی راهکارهای از بین بردن بوی عطر
Print
0 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته