طراحی سایت
X

خرید عطر، انواع عطر

عطر بهتر است یا ادکلن؟
سهیل صمدی

عطر بهتر است یا ادکلن؟

استفاده از عطر و ادکلن

این روزها کمتر کسی وجود دارد که از عطر و ادکلن در زندگی شخصی استفاده نکند. در واقع، استفاده از عطر نوعی نماد شخصیتی شما به حساب می آید و بخشی جدا نشدنی از استایل هر فرد است. هزاران کمپانی تولید عطر در جهان، در حال کشف نزدیک ترین رایحه ها به سلیقه و استایل اقشار مختلف مردم هستند و این بازار رقابتی روز به روز در حال پیشرفت و گسترش است. در ایران نیز عطر و ادکلن مصرف نسبتا بالایی دارد و فروشگاه های ارائه دهنده این محصول همواره از رونق خوبی برخوردار هستند.

عطر بهتر است یا ادکلن؟

هنگام مراجعه به فروشگاه های عطر، انواع مختلفی از این محصول را مشاهده می کنیم و اولویت های ما در انتخاب عطر، رایحه و ماندگاری آن است. عطر بسته به مواد تشکیل دهنده و ماندگاری، انواع مختلفی دارد که آشنایی با آن ها می تواند به ما در انتخاب بهترین گزینه کمک کند. یک اشتباه رایج در میان مردم، عدم آشنایی با تفاوت بین عطر و ادکلن می باشد که باعث می شود از این واژگان در جایگاه های نادرستی استفاده کنند. از این رو، در این مقاله قصد داریم شما را با انواع عطر و همچنین تفاوت بین عطر و ادکلن آشنا کنیم تا هنگام خرید این محصول، بهترین انتخاب را داشته باشید و بدانید که عطر بهتر است یا ادکلن؟

عکس استفاده از عطر و ادکلن

مواد تشکیل دهنده عطر

اصلی ترین عاملی که ماندگاری عطر را تعیین می کند، مواد تشکیل دهنده عطر است. یک عطر خالص، غلظتی بین 15 الی 30 درصد از روغن عطر را دارا می باشد که اعلا ترین حالت یک عطر است. یک پاف از عطر خالص کافیست تا تمام طول روز، رایحه آن را با خود به همراه داشته باشید و هر جا بروید رد عطر شما باقی بماند. اما بیشتر عطر های موجود در بازار، عطرهای ناخالص هستند که مواد تشکیل دهنده آن ها از لحاظ وزن مولکولی و میزان فرار بودن متفاوت است.

مواد تشکیل دهنده عطر به سه دسته ی تاپ نت، میدل نت و اند نت تقسیم می شود که به ترتیب تاپ نت فرار ترین و اند نت ماندگار ترین وزن مولکولی را دارا است. میدل نت، رایحه میانی عطر است که معمولا عصاره یک گل معطر می باشد.

تاپ نت رایحه ی آغازین عطر و غالب ترین بوی آن به شمار می رود و اند نت بوی کمتری داشته و معمولا یک نوع رزین یا پلیمر مومی است که جهت ماندگاری عطر استفاده می شود. امروزه در ترکیب اکثر عطرهای ناخالص از الکل و استرها با وزن مولکولی بالا استفاده می شود که 75 تا 80 درصد از حجم مواد تشکیل دهنده عطر را شامل می شود. علاوه بر این ها، در پایان نیز یک ماده شیمیایی ثابت کننده برای نگهداری و بالانس روغن عطر به این ترکیب اضافه می شود.

انواع عطر کدامند؟

حال بایستی بررسی کنیم که تفاوت عطر و ادکلن در چیست؟ پیش از پاسخ به این سوال ابتدا قصد داریم انواع عطر را معرفی کنیم. عطرها از لحاظ میزان غلظت و دوز ترکیبات آن ها، انواع مختلفی دارند که این موضوع با ماندگاری آن ها ارتباط مستقیم دارد. میزان تند بودن یک عطر، غلظت ظاهری آن و لکی که برخی از آن ها روی لباس بر جای می گذارند، همگی به دلیل مواد تشکیل دهنده آن ها می باشد. از این رو، عطرها را از لحاظ دوز مواد تشکیل دهنده، به پنج دسته اصلی تقسیم می کنند.

عطر خالص (Perfume)

همان طور که در بالا گفته شد، عطر خالص بالاترین درصد غلظت را در میان تمام عطرها شامل می شود. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از به آغوش گرفتن کسی، عطر او بر لباس شما بر جای بماند و یا پس از سوار شدن به آسانسور هنوز بوی عطر نفر قبلی که سوار شده را حس کنید.

این ها مثال بارزی از یک عطر خالص است که دارای ماندگاری فوق العاده بالا است. غلظت و تندی عطر خالص ممکن است طوری باشد که موجب سردرد اطرافیان شود. استفاده از عطر پرفیوم برای افرادی با پوست های حساس توصیه نمی شود.

ادو پرفیوم (Eau de Perfume)

بهترین و پر فروش ترین نوع عطر، ادو پرفیوم می باشد که نسبت به عطر خالص غلظت متعادل تری داشته و در عین حال از ماندگاری بسیار خوب و بالایی برخوردار است. غلظت روغن عطرهای ادوپرفیوم معمولا بین 15 الی 20 درصد می باشد. این عطرها دیگر دارای تندی آزار دهنده برای اطرافیان نیستند و برای مصرف روزانه بسیار مناسب می باشند.

ادو تویلت (Eau de Toilette)

ادو تویلت ها، عطرهایی با غلظت روغن 5 الی 15 درصد، نسبت به ادو پرفیوم و عطر خالص ملایم تر هستند. اما باز هم ماندگاری خوبی دارند و این طور نیست که خیلی زود بپرند. استفاده از عطر پرفیوم و ادو پرفیوم برای مجالس رسمی و یا جلسات کاری پیشنهاد می شود و بهتر است برای موارد فرمالیته تر از عطر ادو تویلت استفاده کنید.

ادکلن یا ادوکلن (Eau de Cologne)

ادکلن، یکی از انواع عطر با پایین ترین غلظت روغن عطر به میزان 2 الی 4 درصد می باشد و بیشترین ماده تشکیل دهنده آن، الکل می باشد. بنابراین شما نمی توانید از یک ادکلن انتظار داشته باشید یک روز کامل بر روی لباس شما ماندگاری داشته باشد و همه اطرافیان به طور ملموس آن را حس کنند.

او فرش (Eau Fraiche)

او فرش، کمترین میزان غلظت روغن را در میان تمام انواع عطر شامل است. این عطرها شامل 1 الی 3 درصد روغن عطر است و بخش اعظم ترکیبات آن را آب تشکیل داده است. از این رو برای افراد با حساسیت پوستی، گزینه مناسبی می باشد. نهایت ماندگاری یک عطر اوفرش، 2 ساعت است.

عکس

تفاوت عطر با ادکلن

بسیاری از مردم هنگام خرید عطر، تفاوت آن را با ادکلن نمی دانند و به اشتباه، از واژه ادکلن به جای عطر استفاده می کنند. نکته مهم این است که اگر شما به دنبال عطر با ماندگاری بالا هستید، اصلا نباید ادکلن بخرید. همان طور که گفته شد، عطر انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها، ادکلن است و دارای غلظت و ماندگاری بسیار پایینی می باشد. بیشتر غلظت ادکلن را الکل تشکیل داده است.

بنابراین برای خرید عطر با ماندگاری بالا، پرفیوم، ادو پرفیوم و یا ادو تویلت بهترین گزینه ها برای شما است. از طرف دیگر، ادکلن های تقلبی بسیاری در بازار وجود دارد که تشخیص آن برای عامه مردم امکان پذیر نیست.

بدین ترتیب ممکن است شما با صرف هزینه بالا برای خرید یک ادکلن تقلبی، با کیفیت بسیار پایینی مواجه شوید. یک نکته دیگر در خرید ادکلن این است که با توجه به این که بیشترین مواد تشکیل دهنده ادکلن الکل است، رایحه آن به مرور زمان و در شرایط جوی مختلف دستخوش تغییر خواهد شد.

سوالات متداول عطر بهتر است یا ادکلن؟
  1. بهتر است عطر بخریم یا ادکلن؟
    ادکلن یکی از انواع عطر است که ماندگاری بسیار پایینی دارد و بیشتر انواع آن در بازار تقلبی هستند. از این رو اگر قصد خرید عطر با ماندگاری بالا دارید ادکلن به شما پیشنهاد نمی شود.
  2. چه عطری بیشترین میزان ماندگاری را دارد؟
    عطر خالص یا پرفیوم، با غلظت 15 الی 30 درصد روغن عطر، دارای بیشترین ماندگاری در میان انواع عطر می باشد اما تندی بیش از حد رایحه آن ممکن است برای شما و اطرافیان آزار دهنده باشد. عطر ادو پرفیوم با غلظت ملایم تر، ماندگاری خوبی دارد.
  3. عطر از چه موادی تشکیل می شود؟
    مواد تشکیل دهنده عطر شامل سه ترکیب سه نت به نام تاپ نت، میدل نت و اند نت می باشد که تاپ نت دارای بوی غالب و اند نت غلیظ ترین بخش آن می باشد. میدل نت نیز رایحه ای ملایم جهت ترکیب با بوی اصلی است. این نت ها با موادی مانند آب و الکل ترکیب می شوند و در نهایت یک ماده شیمیایی جهت تثبیت عطر به آن افزوده می شود.

 

مطلب قبلی تفاوت عطر تلخ و شیرین
مطلب بعدی انتخاب عطر بر اساس موقعیت
Print
0 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

مشاوره آنلاین