طراحی سایت
X
عطر های طبیعی

عطر های طبیعی


  • تعداد بازدید: 397
  • تعداد نظرات ارسالی: 0

Natural

1 انواع مختلف عطریات بویژه طی قرن اخیر ، سبب شد تا هم گروه های مختلف بویایی آن ها و هم نوع عطر ، تقسیم بندی های تقریباً مشخصی پیدا کند ، تا هر عطری با توجه به مشخصات و استاندارهای مشخصه خود ارزیابی و حتی ارزشگذاری شود .

عطریات طبیعی ( Natural ) ؛

هماهنگونه از نام این دسته مشخص است ، به پرفیوم ها ، روغن ها ( Perfumeoils ) و عطرهای جامدی اطلاق می شود که هم رایحه ای که سعی در ارائه آن شده است ، در طبیعت وجود دارد ، مانند عوود ، زنبق ، رز ، مشک ختن و ... و هم روش رایحه گیری و عصاره گیری و فرآوری عطر مقید به حفظ تمامیت و طبیعی بودن روایح است .

 

پرفیومری که مورد علاقه پرفیومرهاست !

Perfumer : Mark Buxton   مارک باکستن

پرفیومر ؛

اصالتاً اهل بریتانیاست ولی در آلمان رشد یافته . پدر و مادرش به آلمان مهاجرت کرده و او در محیطی آکنده از گیاه و رایحه رستورانی اروپا ، آن هم با اداب تغذیه انگلیسی که تنوع و دقت و استفاده بهینه بخش مهمی از آنست ، خارق العاده ترین شامه را در گذر زمان یافته است . اما بسیار اتفاقی ، از طریق یک برنامه برای شبکه ZDF آلمان ، و بشکلی تصادفی وارد عرصه عطاری می شود

لیکن این قطعی است که وی هم اکنون یکی از صاحب نام ترین پرفیومرهای جهان است و مسترپرفیومری که برای comme des garcouns House Of Silage هنرنمایی کرده است

« مارک باکستن ( Mark Buxton ) پرفیومری که باید از نو شناخت » .

در میان ده ها پرفیومر بزرگ و معتبر و صدها برند و خانه عطر و مجموعه های ( Olfatology ) شاید مشخص ترین چهره ، برای این مصداق که « زیبایی در سادگی است » مارک باکستن باشد .

روش کار و رویکرد خاص مارک باکستن چنان خاص و در عین حال مدرن است که بعضاً مورد غلضت واقع شده .

وی به هیچ عنوان کار خود را با روش کار عطارانی که عطرهایی بی اصالت و به ویژه دارای پخش و ماندگاری حیرت آور پر کرده اند ، همسو نکرده و چه بسا یکی از مهمترین دلایلی که در کشورهای عربی و خلیج کمتر ، ارزش کار او در یافته می شود همین ویژگی مهم است که ( جنس و زیبایی رایحه سنگ بنای عطاری اوست )

از شلوغ کاری بشدت پرهیز می کند و آثارش چنان شفاف ، آرامش بخش و روان است که شامه انسان نه تنها از آنها اشباع نشود بلکه به جستجوی آن می رود تا تلذذ بیشتر و بیشتر از رایحه را از آن خود کند .

« در آشپزخانه بزرگ شدم ، چرا که پدر و مادرم رستوران داشتند »

و تأثیر هر ماده ای را بخوبی بر ذهن و روان فرد می شناسد .

« عاشق رایحه و تیورم و آمبر و کسان ( آمبر مصنوعی ) »

باکستن برای نام های فخیم و اشرافی چون House of Silage دست به خلق شاهکارهایی عظیم شده ( عکس اینجا 2 تا 4 مورد )

و قابلیت خود را در شیفته کردن روان و شامه نشان می دهد .

مصاحبه 2 با Buxton 2014

 اما کارهایی که برای خود و با نام Mark Buxton طراحی کرده ، روش خود را به ویژه آزادانه و بی هیچ مانعی به نمایش می گذارد ؛

پیغامی در یک بطری ، خوابیدن با روح ، فرشته سیاه .

دنیای زیبای روایحی کم نظیر با نت هایی معدود که چنان بینظیر در کنار هم متجانس و همنشینی می کنند که پس از درک دنیای او دیگر رهایی از جادوی او ممکن نیست . درست مانند نقاشان امپرسیونیست قرن نوزدهم که هنگامی که از فاصله مطلوب و مورد نظر به رنگ ها مینگری ، آنگاه رنگ ها در چشم مخاطب با هم ترکیب می شوند و زیباترین و گویاترین تصویر را از رنگ های بظاهر جدا و نقش های در ابتدا ناموزون به استادانه ترین شکل ممکن نشان می دهد .

روش کاری باکستن در ایالات متحده و غرب اروپا به مراتب بیش از خاورمیانه مورد توجه و علاقه دوستداران عطر قرار گرفته است . پرفیومری که هنر محض را مد نظر قرار می دهد و فراتر از
( عکس های برند Mark Buxton ) یک ایده را به زیبایی و سادگی شامه نواز نشان می دهد . پرفیومری که بدون هیولاهای عوودی و فلورال امروزی ! و یا شعبده روایح عجیب از شیشه عطر ، همچون خرگوش کلاه شعبده بازان ، با اعجاز زیبایی لطیف جذابیت می سازد Mark Buxton

( عکس عطر و خود Buxton )

شیپغ ؛   Chypre / Cypr

یکی از محبوبترین و بدون شک فی الحال مهمترین گونه های روایح در دنیای عطر و مد ، مرهون علاقه کسی است که همزمان هم یک سیاستمدار بود و هم یک طراح ، هم یک میلیاردر بود و هم یک پرفیومر و گیاه شناس !

کوتی ، رایحه ای را به دنیای عطریات معرفی کرد که مردم خودشان هم تصور نمی کردند تا این حد شیفته رایحه ای هستند که نبوده !

گویی روایح شیپغ تنها نام گذاری شدند و گرنه انسان سده های متمادی است شیفته این گروه بویایی است . در عین حال قابلیت و ظرفیتی عجیب در گروه Cypre

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اندی تائر آرتیست حرفه ای ؛  Andy Tauer

اندی تائر از 2 جنبه خاص و مشخص یک هنرمند به معنای دقیق این واژه است . اولاً بواسطه دقت نکته سنجی ، و عمق آثارش که از ابتدای ورودش به عنوان یک Perfumer آن را حفظ کرده .

ثانیاً بدلیل خاصی یک حرفه ای تمام عیار است که همواره خود را یک غیر حرفه ای و در مسیر آموختن و کشف می داند !

این ویژگی دوم به ویژه بر تمام هنر وی از نقاشی گرفته تا خصوصاً عطاری ، تأثیری ژرف گذاشته و جذابیت عطرهای وی را دو چندان کرده هنرمندی که در غرب اروپا متولد و در دهکده ای قرون وسطایی و آکنده از نوستالژی تاریخ و زندگی بکر و بین روایح ناب خزه بلوط و رایحه کناره سر سبز راین علیا رشد کرده ، عاشق مطالعه ، مفتون تاریخ ، شیدای روایح ، و شیفته نقاشی ، و تعمق در زندگی طبیعی و دوز از هیاهوست .

معدودی از علاقه مندان حرفه ای عطر و آثار Tauer ، می دانند که هنر سینما ، موسیقی ، نقاشی و شناخت بی واسطه از طبیعت تا چه حد برای او جدی است . تائر که اکنون در دهه ششم حیات است ، کماکان بخشی از اوقاتش در دل کوه پایه ها و مرغزارهای اروپا می گذرد و سفر به خاور دور خاورمیانه ، قاره امریکا همواره سر فصلی از شاهکارهای او را رقم زده است .

Interveiw by Tauer

اندی تائر در خانواده Creed و یا Guerlain چشم به جهان نگشود و یا مانند عطار خوش قریحه معاصر Luca Maffei ، از کودکی بواسطه شغل پدر با هزاران عطر و رفت و آمد Perfumerهای برجسته اروپا به خانه شان ، با این حرفه آشنا نشده ، بلکه همچون Mark Buxton ، بشکلی خاص و در بزرگسالی این نبوغ وی با دقت و کوشش تبلور یافته . همین ویژگی نقطه عطف کار او شده است . شناخت عمیق از روحیه انسان ، الهام شگرف از جغرافیا ، زندگی و دقت در طبیعت و تاریخ و احساسات انسان در مواجه با هر رایحه ، چنان آثار او را خاص و ارزشمند کرده که به هیچ وجه نمیتوان حتی یکی از عطرهای او را با هزاران عطر و برند دیگر جایگزین کرد .

مردی که طراح بزرگ تائر شماره 2-3 وانیل ، آمبر ، Lansom Rider ، وتیور و رز شیپغ است ، از الفبا تا حروف ، از کلمات تا جملاتی که با شاهکارهایش بیان کرده ، با تلاش و احساس و نبوغ خود ساخته است . مردی که هماره خود را یک علاقه مند و دانشجوی می داند و اکراه دارد که خود را یک پرفیومر بنامد مگر به ضرورت ، مردی که شیفته شخصیت بزرگی چون آلبرت شواتیزر است بیش از هر پرفیومری ، اندیشمندی هنرمند و هنرمندی سرشار از نبوغ و فروتنی است که در پس آن شیشه های همشکل و همرنگ عطرهایی قرار دارد که هر یک بدون هیچ اغراق فراتر از رایحه ای بینظیر ، بلکه هنر نابی است منتظر روایت شدن ( عکس 2تا Tauer perfmer ، 2تا Tauerville )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخش هایی از مصاحبه با Andy Tauer :

پرسش ؛ ... بهترین و مطلوب ترین بوهایی که توی دنیا دوست دارید کدامند ؟

تائر ؛ ... اولین چیزی که به ذهنم میاد رایحه قهوه است زمانیکه اون بوی قهوه تازه رو هنگامیکه هنوز توی رختخواب بودم استشمام می کردم که والدین آماده می کنند ... اون بو ! ... بعدیش
قهوه ای که خودم درست می کنم !

حالا که داریم در مورد Drugs صحبت می کنیم ، بوی فوق العاده دیگه ( که خوب خیلی ها هم خوششون نمی یاد ! ) بوی سیگار تازه است ، اولین پک اش و البته بهتر از اون خود سیگار برگ ( و نه کاغذی ) بوی مورد علاقه دیگه ام بوی جنگل ، پس از آنکه در یک روز گرم در آن بارون زده ... خزه ها و سرخسهایی که به وجد میان ... گرمای چوب ها ، رایحه رطوبت زمین و خاک نمور ... قارچها و مواد آلی حیوانی و ... واقعاً فوق العاده ست .

-همچنین من خیلی خیلی خیلی ، عاشقش ام –

لی لی اف د ولی ( Lily of the valley ) عاشقشم ! وقتی در ماه می (   ) روئیده می شن ... بازم می گم گل های خیلی کوچک در بین علفزار

-من همواره عاشق بوی موهای معشوقه گان ام در زندگی بودم ( هستم ) ... خیلی هم با هم متفاوت بودند اما در عین حال همه اغوا کننده ( بجای Sexy گذاشتم )

بدترین و نفرت انگیزترین بو برای شما تا به حال چی بوده ؟

Tauer :

( منطقه موسوم به ) جاده مرگ ، ایالت تگزاس .

عطری هست که دوست می داشتید شما طراحی کرده بودید ؟

Tauer :

Diorissimo

اگر می تونستید برای یک شخصیت نام دار تاریخ عطری بسازید ، شما چه کسی رو انتخاب می کردید ؟

Tauer :

آلبرت شواتیزر ، مردی با ویژگی ها و توانمندی های متعدد ... چه بسا کمی دراماتیکتر ، کولونی برای سر ونیستون چرچیل

 


ثبت 
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
print