طراحی سایت
X
آشنایی با نت های عطرسازی (قسمت دوم)

آشنایی با نت های عطرسازی (قسمت دوم)


  • تعداد بازدید: 364
  • تعداد نظرات ارسالی: 0

آشنایی با نت های عطرسازی

 

شمعدانی  Geranium

نت شمعدانی به گروه گل ها و برگ ها تعلق دارد و در عین حال یکی از جالب ترین و منحصربفرد ترین روایح پودری از گیاه شمعدانی اخذ می شود. شکل متفاوت نت پودری شمعدانی به این خاطر است که بشدت فلزی، آیرونیک (irconic) و متالیک است. نت شمعدانی یکی از نت های بسیار ظریف و خاص است که بخاطر همین ماهیت متفاوتش و تم کاملاً فلزی و پودری، استفاده از آن را برای عطاران چیره دست و مبتدی تا حدی سخت خواهد کرد. ترکیب نت شمعدانی با نت های چرمی، بیشتر رایج و بعضاً رایحه ای بسیار موثر و زیبا و با وقار می سازد. عطر Knize ten یکی از مصادیق عالی گرانیوم در کنار چرم است.

 

زنبق Iris

iris یا زنبق یکی از پرکاربردترین نت ها در عطاری بوده و کماکان هست. فضای غالب ایجاد شده در نت زنبق، فضای پودری بسیار فراجنیستی است که در تمامی عطرهای زنانه و مردانه، قابلیت توازن و هماهنگی ایجاد می کند.

فضای پودری زنبق و تم گس آن، یکی از مصالح عالی برای عطرسازان است تا در کنار دیگر نت ها، از شالیمار (زنانه) تا کوییغ کاناژ (جدی و مردانه) سمت و سوی زنبق را در کنار دیگر نت ها متفاوت سازد. یا مانند latessa آتسا از ماسک میلانو ، زنبق را کاملاً فراجنیستی و معتدل ، جهت بدهد .

 

پرتقال  Orange

یکی از مهم ترین نت های گروه مرکباتی که سابقه ای طولانی در ساخت اولین کولون ها تا عطرهای آریستیک معاصر دارد. پوست، برگ و شکوفه آن و هر بخش از میوه آن در ساخت عطر می تواند کاربرد داشته باشد .

پرتقال بنابر ذات بوایی خود که بشدت فِرِش، گس، ترش، آبدار و جاندار است در ساخت روایح مختص پایان بهار و به ویژه تابستان در کنار هم خانواده های دیگر مرکباتی خود همچون نارنج و نارنگی و لیمو و گریپ فروت در اوپنینگ بسیاری از عطرها و نت های میانی عطر پرکاربرد است. ترکیب رایحه پوست پرتقال در کنار نت های چوبی و بعضا تمام اقسام آکواتیک (آب گون) انیمالیک (حیوانی) و عودی و ... رایحه محبوبی در تمامی کروه های بویایی را رقم می زند. (هر چند ترکیبات مرکباتی، بیشتر با گروه های چوبی و فلورال است).

فضای رایحه پوست پرتقال و رطوبت میان بافتی پوست آن می تواند از حالت صرفا سیتروسی و آبدار به سمت تم چودری نیز جهت یابد (بنابر انتخاب عطار و نت های همراه آن).

شکوفه پرتقال (که به گروه گلها و شکوفه ها تعلق دارد)، پوست (تازه و بعضا نیم سوخته) پرتقال، رایحه مغز میوه و گوشت آن و برگ و چوب پرتقال همگی در استخراج نت مورد نظر عطار کاربرد وسیع دارند. مجموعه آکوا یونیورس، آکوا ویتائه فورته و آپوم از برند kurkdjian از بهترین معرفی های نت شکوفه و میوه پرتقال هستند.

 

صندل (سندل) Sandal

چوب صندل قرن های متمادی در مشرق زمین کاربرد داشته است. نه صرفاً برای ساخت عصا و تسبیح و تندیس بلکه برای فضاسازی معطر و مطبوع در نمازخانه ها و محراب ها (ادیان مختلف) از شرق دور گرفته تا قلاع اسماعیلیه ایران. رایحه بسیار مطبوع ناشی از بخور صندل و سوختن آهسته روغن آن، بشدت محبوب بوده است. (چنانچه در ادبیات کهن ایرانی بارها به رایحه معطر ناشی از بخورات صندل اشاره شده است).

 رنگ صندل روشن و شکل خام آن کرم رنگ است و از چگالی و تراکم کمتری نسبت به چوب های زبان گنجشک، کهور و آبنوس که دارای چگالی بسیار بالا و بشدت سنگین می باشند؛ برخوردار است. همین ویژگی تراکمی آن در تناسب عالی و سوزاندن تدریجی آن سبب پراکنش وسیع در فضا می شود که باعث شده طی سده های طولانی بعنوان یک چوب اشرافی شناخته شده و از بخور آن در خلق فضاهای مذهبی و خانه های اعیان استفاده شود. روغن صندل در زمره روغن های بسیار گرانقیمت در تاریخ مورد معامله قرار گرفته. از صندل در حلب سنتی، استفاده آرام بخش و غنائی (در درمان سردمزاجی) می شده و بعضاً نیز می شود.

بادام Almond

بادام ((almond در گروه مغز میوه ها و خشکبار، رتبه اول کاربرد در عطرسازی را بخود اختصاص داده است. بادام دارای غنی ترین گنجینه مینرال ها یا همان مواد معدنی است. دانه کوچکی که فشرده ترین ماده طبیعی، خوراکی از پتاسیم، روی، منیزیم، آهن و ویتامین ها را درون خویش دارد. به همین دلائل تا این اندازه در تمام دنیا مورد استفاده بوده و هست. هندوها به آن نه بعنوان یک خشکبار یا پس غذا، که غذای کامل انسان نگاه می کنند.

پس جای شگفتی نیست که خاصیت معطر بودن در طول ادوار مختلف بدلیل همین استفاده وسیع، مشخص شده و محبوبیت آن را ( در قیاس با گیاهانی که ناشناخته مانده و یا به اقلیم خاصی تعلق دارند) چنین پر دامنه می سازد.

رایحه بادام بدلایل طبیعی، از شیرینی تا کم شیرینی و تلخی کامل تنوع دارد. باید توجه داشت که برخی از نت ها صرفنظر از اینکه در کنار کدام نت های دیگر استفاده شوند و یا کدام عطار نخبه و چیره دست و یا گروه های طراحی عطرهای تجاری، از آن استفاده کنند؛ بذاته خوش رایحه و معطر هستند: مانند بادام، انجیر، رز، اسطوخودوس، زنبق و رام. بادام در نت های مجموعه یک عطار، نت خوشبو محسوب می شود. این مهم در خصوص بسیاری از نت ها مصداق نمی یابد. نت هایی چون باروت، جوهر و غان، یا نت استیل و آهن یا رایحه غدد مترشحه روباه مالائی. بلکه این گروه از نت ها در کلیت یک عطر و رایحه نمایی آن است که نقش آفرینی می کنند و می تواند بصورت یک رایحه معطر و حتی شگفت انگیز درآیند. صرفنظر از اینکه چه بسا به هیچ وجه رایحه مطلوب و خوش آیند برای فردی نباشد، به گروه مواد خوش رایحه تعلق دارند. به همین دلیل است که بویژه از قرن 18 میلادی تا کنون بشدت مورد استقبال قرار گرفته اند و اهمیت ویژه در ساخت همه انواع عطرهای دیزاینری و آرتیستیک یافته اند.

بادام، بویژه بادام با تم شیرین، عمدتاً در ساخت عطرهای بانوان مورد استفاده قرار می گیرد و اغلب استفاده از بادام تلخ و کم شیرین در عطرهای یونیسکس و مردانه صورت می گیرد. بادام در عطر هم به شکل میوه ای کامل، هم شکل سبزبو و آبی و هم اسپایسی و چرمی در می آید(بنابر انتخاب عطار).

 

بنفشه Violet

گل بنفشه از حیث تنوع و رنگ بندی بسیار متنوع است. در هر اقلیمی حتی سرزمین خشک و کم آبی چون ایران نیز بنفشه از اقسام گل هایی است که به وفور در آغاز بهار دیده می شود. گل های کوچک و بوته های پر شمار بنفشه بنابر محیط شکل گیری رنگ و تا حدی اندازه های بیش و کم متفاوت دارد.

رایحه سبز، گس و پودری آن تا حدی (نه چندان زیاد)، هم به فضای فلزی و متالیک شمعدانی شبیه است و هم حالت پودری و ملس و مطبوع زنبق را تداعی می کند. به همین دلیل هم در بسیاری از عطرهای ویولتی استفاده از بنفشه را در کنار زنبق می توان دید. با این تفاوت که حالت پودری زنبق قوی تر از بنفشه نیز هست.

 

زعفران، گل زعفران Saffron

گل گرانقیمت، نفیس، خوش عطر و محبوب زعفران. یکی از نت های مورد توجه ویژه علی الخصوص ظرف چند دهه اخیر و بیش از پیش توسط عطران آرتستیک است.

عطارانی چون پرگونی ( peregoni )، کورکجیان( kurkdjian ) و داشافود به استادی تمام از زعفران استفاده کرده اند.

زعفران بر خلاف آگاروود و انواع عود که در مناطق پر باران و آکنده از رطوبت خط استوا رشد می کند؛ در دل خشکی و با حداقل های آب و رطوبت  عمل می آید. جدا از ایران (قائنات، تربت حیدریه و ...) در مناطق خاصی از اسپانیا و پرتغال نیز زعفران کشت می شود.

بدلیل بخش خاصی که از درون گل زعفران (هم در آشپزی و هم در عطاری) مورد استفاده قرار می گیرد و رایحه بسیار قوی آن که حتی هنگام خشک کردن زعفران در روش سنتی مشهود است؛ رایحه زعفران هم در گروه ادویه ها و هم در گروه فلورال ها، و هم اورینتال، قرار داده می شود. رایحه ای قوی، فراگیر و بعضا گورامیک و خوراکی مانند و لذیذی که استفاده از زعفران را هم آسان و هم شکل می سازد (چرا که ممکن است براحتی سبب کمرنگ شدن نت های دیگر شود). رایحه زعفران قاعدتاً گرم و چاشنی گون است.


ثبت 
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
print
مشاوره آنلاین