طراحی سایت
X
آشنایی با نت های عطرسازی

آشنایی با نت های عطرسازی


آشنایی با نت های عطرسازی
 

  • تعداد بازدید: 605
  • تعداد نظرات ارسالی: 0

نعنا Mint
گروه سبزیجات، چوب ها، گیاهان، نعنا، ریحان، پونه و ترخون در طب، تغذیه و عطرسازی در زمره پرکاربردترین گیاهان هستند که بواسطه این اهمیت و بویژه کاربرد وسیع در اسانس گیری، مدت زمان کوتاه رشد گیاه، استفاده از آن ها را در تغذیه، صنعت و اسانس گیری وسعت بخشیده.
 نعناء که گیاهی پرکاربرد شناخته شده و آشنا برای تقریباً تمامی نقاط جهان است ساقه ای عمدتاً بین 20 تا 30 سانتی متر دارد و رنگی بسیار اشباع و تیره از رنگ سبز که برگهای آن بسیار پرز دار و در زیر یک ذره بین قوی و یا میکروسکوپ شکل جالبی همچون یک جنگل استوائی دارد!
در عطاری سنتی استفاده از نعنا دلیل ویژه ای دارد. به همین خاطر در طب سنتی ایران، چین و سرزمین هندوستان، عرق و عصاره نعنا تا این حد وسیع و دارای سابقه است. به این دلیل که عصاره نعنا بشدت خاصیت جذب کنندگی و کشش رطوبت، گاز و آنتی اسید دارد. در عرصه عطرسازی نوین نیز ریشه های همین ویژگی های خاص گیاه نعنا توجه ویژه عطاران مدرن را با خود همراه داشت .

پچولی (نعنای هندی)  Patchouli
پچولی یا نعنای هندی، گیاهی که تقریباً پای ثابت کارنامه عطاران مدرن است؛ گیاهی است که کمتر امکان آن وجود دارد که جایگزین یا بدلی برای آن بتوان یافت. پچولی مشخصا نوعی از نعناء است که ویژگی های اقلیمی و زیست بومی مناطق پر بارش شعبه قاره (هند) را طی ده ها هزار سال از آن خود کرده. 
طعم بسیار گس، معطر، خشک، تلخ، چوبی و سبز پچولی در هر عطری می تواند برجسته تر و یا متعادلتر شود. لیکن خصلت گس پچولی که بواسطه ویژگی ذاتی برگ های آن است که جاذب رطوبت هستند؛ همواره فضایی پر ابهت و عمدتاً وسیع و جدی در بازی نت ها برعهده می گیرد. گاه بر ویژگی انعطاف ناپذیری، خشک و چوبی آن تأکید می شود (مانند عطر Kashnoir در خانه عطر laboratoiro olfactivo و پچولی نوآغ هیستوآغ د پغفوم) و یا ویژگی اوزونیک، گسی و گازدار آن پررنگ می شود (نارسیسو رودریگز فور هیم narcisso)

پونه Spearmint
کاربرد نت پونه در عطرسازی مدرن به وسعت کاربرد نعناء هندی نیست. ولی کماکان از جمله گیاهان مورد ارجاع و مشخصا پر کاربردترین مواد در عرصه اسانس های عطری است. وجه تشابه هر دو گیاه (نعنا و پونه) جذب بالای رطوبت و آب است و فرم پرز دار برگ های گیاه وجه معرفه دقیقی از جاذب بودن مواد را نشان می دهد که به همین دلیل از پونه چنین استفاده وسیعی در داروسازی و مشخصا آنتی اسیدها می شود. 
پونه: 1- تیزبو 2- سبز رایحه 3- گس  4- تلخی مطبوع و بازکننده برونش است. چرا که مولکول های آن حرکت سریع و پراکنش بسیار زیادی دارد. پس رایحه آن در همجواری دیگر نت ها در عطرسازی، می تواند حالت گسی، تیزی و بشدت خاک گونه ای باشد که فضای عطر را به سمت تم های 1- خاکی 2- چوبی 3- سبز بو 4- خنک یا 5- گازدار جهت بدهد .

صمغ تولو Tolu Balsam  
نت Tolu از جمله مواد صمغی و رزینی عطرسازی است. ماده ای که محصول شیره درختچه است که گیاهی متعلق به آمریکای لاتین و آمریکای جنوبی است. نام هر یک از این صمغ ها غالباً با پسوند همان کشور خاص که گیاه در آن رشد می کند شناخته می شود مانند بلسام ( بلسان ) پروئی، کلمبیایی و برزیلی. ماده ای که دارای رایحه ای گرم، قوی و شبه نفتی است. رایحه بلسان ها غالباً بشکل طبیعی نیز چنان گرم و قوی است که می تواند در پوست انسان ایجاد حساسیت کند. به همین دلیل نیز عطریات صمغی غالباً قدرت و گیرایی فراوانی دارند. رایحه Tolu گرم شبه شیمیایی و تا مساحت زیادی دارای بخشی است.

صمغ پرو  Peru Balsam
صمغ موجود در گیاه (Myroxylon) پروئی بدلیل اقلیم گرم و خشک پرو بسیار غنی، گرم و شبه واکسی است. صمغ پروئی نام رایج این بلسان است. لیکن در السالوادور و بخش هایی دیگر از قاره امریکا مانند هایئتی نیز رشد می کند. perubakan بواسطه نوع رایحه خاص خود همچون دیگر اعضای این خانواده (balsams) در عطرسازی مدرن جایگاه ویژه ای یافته است. رایحه واکسی، صیقل خورده، گرم و تیز این ماده در عطرهای موسوم به (باربرشاپ) که شبیه به بوی آرایشگاه های مردانه ، از قرن نوزدهم به بعد مورد استقبال گسترده علاقه مندان به این گروه عطرها قرار گرفته است.
دشافوء و گزه شائن از جمله عطارانی هستند که از صمغ های تولو و پرو به زیبایی و نفاست هر چه تمامتر ، بهره برده اند.

کندر Olibanum
کندر ماده سنتی و معطر داروئی از دسته افراسانان در گیاه شناسی است. کندر نت پرکاربردی در عطاری مدرن است که در طب سنتی و عطاری کهن، یکی از مواد بسیار پرکاربرد بوده و هست. ماده نیم شفاف که خواص چسبندگی و تردی را همزمان دارد. با رطوبت و حرارت متوسطی سختی آن به نرمی و حالت آدامسی تبدیل می شود. در طب سنتی برای حفظ قوای دماغی در کهنسالان و ارتقاء حافظه و تقویت قوا و رفع بوی ناخوشایند دستگاه گوارش از دهان و ... از آن استفاده می شود. قرن های متمادی از بخورات کندر (یا صمغ یمانی، صمغ پارسی و...) به تنهایی و در کنار اسپند و ... استفاده می شده و می شود.
ماده ای با بوی گیاه مانند، تلخی مطبوع، تم بویی دارویی و قدرت پراکنش زیاد که به همین خاصیت ذاتی بویایی، عطر آن شکلی گرم، ادویه ای، جدی و نسبتاً مردانه دارد.
کندر نت غالبی در بسیاری از عطرهای ادویه ای و صمغی است. کندر از جمله نت هایی که است که علیرغم استفاده مکرر و بسیار طولانی در اماکن مقدس مسیحی و اسلامی استفاده از آن در عطرسازی مدرن هم مقبول واقع شده و هم در شرق و غرب به موازات استفاده سنتی و بخور آن، در عطرسازی جدید مقبولیت عام یافته است.

صمغ مر  Myrrh 
صمغ میرح یا مر، شیره در ختچه کوچکی است که غالباً ریشه در منطقه غرب آسیا، شمال آفریقا و بعضاً شرق دور دارد. مناطق اتیوپی، سنگال، یمن و تونس، از جمله سرزمین هایی است که مر در آنها استخراج می شود که مسلماً محدود به همین کشورها نیست. صمغ مر در اغلب نقاط دنیا همچون کشورهای عربی و شمال آفریقا به همراه کندر بخور داده می شود و همچون کندر خواص درمانی (از جمله بعنوان ملین و ایجاد حالت سرخوشی و آرامبخش) دارد. رنگ مر Myrrh طلایی تا قهوه ای خوش رنگ و کهربائی است. ماده ای که قیمتی بالاتر از کندر دارد .
استفاده بخوری آن دوران بسیار طولانی را در بر می گیرد و بوی جذاب، اغواگر، نیم چرب و شیرین تراز کندر آن بشدت طی سال های اخیر در عرصه عطرسازی مورد توجه قرار گرفته. رایحه ای گرم که خواص رایحه درمانی آن نیز به ویژه لطف آن می افزاید.
صمغ آن هنگام خروج سفید و شیری رنگ است و سپس به طلائی، قهوه ای و زرد اکر، مبدل می شود (بنابر نوع منطقه رویش گیاه).


ثبت 
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
print
مشاوره آنلاین