طراحی سایت
X
مقدمه ای بر گروه های بویایی عطر

مقدمه ای بر گروه های بویایی عطر


  • تعداد بازدید: 306
  • تعداد نظرات ارسالی: 0

یکی از جالب ترین و در عین حال درست ترین مصادیق تشابه عطرسازی را به شکل مشخص باعرصه موسیقی و آهنگسازی بر می شمرند. و این نیست مگر به 3 دلیل اساسی:

 

شباهت مواد و متریال هر دو عرصه آهنگسازی و عطر سازی ، که بشکل عمومی با « نت ها » انجام می پذیرد.

شباهت روند کار آهنگسازی و عطرسازی که یکی با انتخاب فرم موسیقائی و سازهای انتخاب شده توسط آهنگساز صورت می گیرد و در عطرسازی با انتخاب روایح و گروه بویایی غالب.

نهایتاً فضای غالب اثر و بازی نت ها که محصول نهایی را در هر انتخابی (از نت ها و گروه های بویایی) به نسبت دیگر انتخاب ها با کیفیت و بازخورد و دوام کاملاً متفاوت از کار در می آورد.

اهنگساز                      عطار

 

Perfumer       /       composer

 

موسیقی                        عطر

 

Fragrance                         music

 

Art                              art

 

Notes                         notes

 

Accords                  chords

 

تم                          زمینه

 

هارمونی – هماهنگی                      توازن – هماهنگی

 

Balance                       balance

 

Harmony                        harmony

 

همانگونه که چگونگی انتخاب فرم (اعم از کنسرتو – سمفونی و ...) توسط آهنگساز نخبه و ژرف اندیش امکان بیان متناسب را به وی می دهد؛ عطار نیز عملاً با انتخاب هرنوت و تسلط کافی می تواند و باید که به فضای غالب در گروه بویایی مد نظر خویش دست بیابد. در غیر اینصورت صرف انتخاب نت ماندراین، برگاموت و کرفس و لیمو، الزاماً به معنای دست یابی به گروه روایح مرکباتی نیست. یا چیدمان نت های سدر و چوب صندل به معنی خلق عطری چوبی با هماهنگی و تأثیرات مطلوب بر شامه انسان نیست.

 

باید همواره این نکته را در انتخاب عطر مورد نظر خویش پیش چشم داشته باشیم که صرف مرور نت های یک عطر را ملاک انتخاب قرار ندهیم. چرا که صرف وجود نت در چرخه رایحه یک عطر الزاماً به معنای غالب بودن آن نت و یا نت ها در گروه بویایی نیست. درست همین مصداق در گستره آهنگسازی و موسیقی نیز وجود دارد. هیچ ساز و هیچ فرم موسیقی نیست که وجود آن به معنای شاد و مفرح بودن و یا بالعکس به معنای حزن انگیز بودن آن اثر باشد.

 

فرم سوئیت (suite) در موسیقی مشخصا ریشه در رقص های قرون وسطی، از اسپانیا و ایتالیا ، تا آلمان و اطریش دارد و در دوران باروک (1600–1750) یوهان سباستین باخ (1685 – 1750) مجموعه ای از ارزشمندترین و شگرف ترین سوئیت ها را هم برای ویلنسل ( cello ) هم کلاویه و هم سوئیت ارکسترال تصنیف کرده که تا کنون در صدر غنی ترین آثار؛ مشخصاً ممتازترین آثار فرم سوئیت، محل ارجاع است. اما نکته ارزشمند مورد نظر اینجاست که علی رغم آنکه سوئیت از اساس فرمی برای رقص است و شوریدگی و سرزندگی مشخصه بارز سوئیت است. اما سوئیت شماره 3 باخ، موومان 2 یکی از درونگرایانه ترین و شاید به عبارتی حزن انگیز ترین آثار هنر موسیقی را رقم زده است!

 

همین امر در خصوص عطرسازی و تأثیرات هر نت، سپس گروه و اقتسام بویایی و نهایتاً کلیت هر عطر صادق است که موجب شود تا صرف وجود شکوفه پرتقال ، لیمو و ماندارین را به معنای فضای مرکباتی عطر؛ و یا ریشه زنبق و بنفشه و رز بلغاری را الزاماً بعنوان رایحه غالب فلورال در هر عطری از پیش مسلم ندانیم. بلکه چیدمان نت ها در کنار هم و چیدمان هرم بویایی عطرو هم آوائی نت ها در کنار هم؛ و در نهایت از آغاز تا پایان این هم نوائی نت ها را در یک عطر همچون موسیقی، و اوج و فرودهای هر نت و برجستگی و نقش آفرینی آن را درکلیت یک عطر، ملاک گروه بویایی و رضایتمندی شخصی خویش قرار دهیم.

 

گروه مرکباتی عطر (citrus)

 

 دور از ذهن نیست که نقطه ورود دانش انسان به معبد باستانی عطرها و روغن های معطر و عصاره های مقدس را که حدود 4500 سال قبل از میلاد مسیح محقق می دانیم را مرهون دو گروه میوه ها و چوب های معطر بدانیم .

 

میوه ها و مرکبات از  نارنج، لیمو و پرتقال تا عود و صندل (بعنوان نت های چوبی). این یک اصل دقیق ریاضی نیست! اما مشخصاً از این حس شامه انسان نشأت می گیرد که ما حتی امروزه که هزاران هزار نت ، و این بازار متنوع و عظیم عطریات را پیش روی داریم ، کماکان هنگام پرسش از میوه ها و چوب های معطر ، بدون هیچ آموزش و پیش فرض بلافاصله از مرکبات بواسطه رایحه پر نشاط و وسیع پوست پرتقال و لیمو و شکوفه های هلو و بهار نارنج یاد می کنیم.

 

گروه مرکبات یا همان مجموعه روایح سیتروسی، مجموعه بسیار متداول، پرکاربرد، باسابقه و نشاط آور جهان روایح است که دارای ویژگی هایی از این نوع است:

 

مرکبات بواسطه تأثیرات بسیار فرح بخشی و نشاط آور بیشترین کاربردی در مقدمه عطرها ایفا می کنند.

 بواسطه چینش فرار و با میدان پخش تیز و وسیع (که خاصیت ذاتی مرکبات است) بیشترین کاربرد و همینطور تأثیر را در مقدمه عطرها ایفا می کنند. (بنابر کاربرد حدود 60 تا 70 درصد) و در نهایت در کمتر از 10 درصد عطرها، از نت های مرکباتی در نت های پایه ای استفاده می شود. این شیب معنادار نزولی در استفاده از مرکبات از نت های آغازین تا نت های میانی و نهایتاً پایه در عطر  دلایل خاص خود را دارد:

الف) استفاده از نت های مرکباتی در میان و پایه عطر (یا به تعبیر دیگر، قاعده و بطن عطر) بدلیل ویژگی فرار بودن و میدان وسیع تر پخش رایحه در مرکبات، بطور ویژه در مجموعه عطرسازی های آرتیستیک و خانه های عطر نچرال(طبیعی) و نیش بدلیل استفاده از روایح طبیعی تر و کمتر تقویت شده شیمیایی ، کاری سخت تر خواهد بود .

 

ب) نقش آفرینی نت ها سیتروسی به ویژه همچون نقش آفرینی رنگ های طلائی و زرد درخشان است و هنگامی جلوه می کند که پشت آن ها، رنگ ارغوانی یا یک تضاد متناسب از نور و رنگ بتواند بازی و سرزندگی آن را دو چندان کند. به همین خاطر است که مرکبات نقش آفرینی خود را هنگام حضور نت های چوبی، چرمی، آکواتیک و حیوانی و ... زیباتر، مشخص تر و رساتر نشان می دهند و عمدتاً آغازگر منحصر به فردی می شوند برای فضایی که عطار سعی در آفرینش آن دارد.


ثبت 
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
print