طراحی سایت
X
تاریخچه عطر

تاریخچه عطر


قرن بیستم میلادی سبب ساز مفهومی شد که بعدها به عنوان انقلاب عطری شناخته و نام نهاده شد. اگر قرن هجدهم میلادی به دلائل عدیده همچون نظام طبقاتی موجود در اروپا از روسیه تزاری که در آن نظام سرواژی ریشه ای عمیق داشت و عموم جامعه فقط بخشی از دارائی اشراف عالی رتبه و صاحبان املاک وسیع بودند که حتی با زمین خرید و فروش می شدند و یا در ایالات پادشاهی و دوک نشین های آلمانی و فرانسه که حاکمیت، ثروت و زندگی سطح عالی را تنها آنها در اختیار داشتند.

  • تعداد بازدید: 43
  • تعداد نظرات ارسالی: 0

 

؛ در قرن بیستم این فاصله عظیم میان اشراف و عموم جامعه بسیار کمرنگ شده بود. جهان عطریاتی که زمانی آن روایح زیبا و عطریات نفیس برد ستکش های جیر جورج سوم افشانده می شد (عطر creed – Engilsh royal leather عطر چرم سلطنتی انگلیسی ، از کمپانی کرید)؛ در قرن بسیتم هم انقلاب در عرصه روایح شکل گرفت و هم در عرصه استفاده کنندگان عطر که دیگر محدودیتی نبود برای بهره مندی از این روایح عالی!

تنوع سلائق، ارتقاء دانش، توسعه صنعت ؛ این سه مقوله حرکت تدریجی است که از قرن هفدهم میلادی شکل مشخص و سریع تری به خود می گیرد. لیکن از قرن بیستم است که در عرصه عطرسازی شروع به نتیجه دهی و توسعه می کند.

عطریات در قرن اخیر: 1- به عامه مردم عرضه می شود و نه صرفاً گروهی خاص 2- ساخت و طراحی عطر مشخصا بشکل یک فن و حرفه درآمده و از عطاری به معنای گیاه شناسی، طب و شیمی مجزا شده و به موازات فزونی روش ها و اقسام آن مفهومی حرفه ای می یابد 3- جدا از ساخت و طراحی رایحه عطر، چگونگی عرضه، طراحی شیشه عطر و اقسام مختلف عطر ؛ اعم از دیزاینر، نیش و طبیعی، مسیرهای مشخص و متفاوتی را طی می کند 4- تا قرن نوزدهم میلادی علیرغم تنوع عظیم مواد ساخت عطر، تنها رایحه های مشخصی که بوی مطبوع و متعارف داشتند همچون رایحه رز، زنبق، بنفشه، مشک و ... است که شامه انسان آنها را بعنوان عطر شناخته و درک می کند. اما در قرن بیستم اشکال دیگری از روایح که الزاماً و همواره بوی همه پسند و متعارفی ندارد همچون نت های چرمی حیوانی، نت های طبیعی Castorum ، Civet و نت های باروت، رایحه تعریق پستانداران، شیر، شاه دانه و تعریف وسیع نت های آلدئیدی و خورشیدی (Solarum) و هزاران مصداق از این گروه های بویایی شامل تعریف عطرسازی در قرن بیستم و بویژه پس از دهه های 1930 و 1940 و پایان جنگ دوم جهانی می شود.


ثبت 
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
print